Kazakistan’da İlaç Serileştirme ve İzlenebilirlik Uygulamaları

VISIOTT Traceability Solutions
2 min readDec 24, 2021

--

Dünya ülkelerinin genelinde olduğu gibi Kazakistan da kayıt dışı ekonomi ile mücadele edebilmek, daha önemlisi vatandaşlarının sağlığını koruyabilmek için sahtecilikle mücadele halinde. Kazakistan ilaç endüstrisi ise bu mücadeleye en verimli desteği sağlayarak izlenebilirlik uygulamalarına sıkı şekilde hazırlanıyor.

Kazakistan’da İlaç Serileştirme İçin Yapılan Çalışmalar

Kazakistan’da ilaç serileştirme çalışmaları aslında çok yeni sayılmaz. Devlet tarafından 2015 eylülünde yayınlanan yönergelerde ürün karekodlamaya yer verildi. Aynı yılın kasım ayına gelindiğinde Kazakistan Sağlık Bakanlığı, ilaç izlenebilirliği pilot projesini yürütmesi için GS1 Kazakistan’ı görevlendirdi. Başarıyla gerçekleşen testlerin ardından 8 Ağustos 2021’e gelindiğinde Sağlık Bakanlığı, ilk serileştirme uygulaması için 93 ürün önerdi ve Mayıs 2022 tarihini verdi. Ancak zaman çizelgesi değişerek 1 Temmuz 2022 olarak duyuruldu! Son duyuruya göre:

Gereklilik ve şartlar, çizelgede tekrar bir düzenleme yapılmasına neden olabilir.

Kazakistan’da ilaç serileştirme işlemlerinin ve izlenebilirliğin sistemli bir şekilde gerçekleşmesi için bazı gereklilikler bulunmaktadır. Verileri, Ürünlerin Etiketlenmesi ve İzlenebilirliği Bilgi Sistemi’ne (ISMET) kaydeden yerli ve yabancı üreticiler, distribütörler ve ithalatçılar; izlenebilirliğin sağlanması konusunda en önemli aktörler olacak. İthalatçılar, sisteme bildirimlerini, ürünleri Kazakistan pazarına dahil olmadan yapmak zorunda.

Kazakistan Serileştirme Uygulamalarına All-In-One Çözümler

İzlenebilirlik çözümleri konusunda tecrübesini dünya genelinde ispat eden VISIOTT, Kazakistan’da ilaç serileştirme uygulamaları için de etkin ve verimli sistemler üretiyor. İlaç ambalajlarında kullanılan kutu, katlanmamış kutu, flakon, vial ve şişeler için yenilikçi çözümlere sahip VISIOTT, hat yönetimi ve bildirimler için yazılım çözümleri de sunuyor. VISIOTT Line Manager (Level 2) ile donanımlarınızı yönetirken, VISIOTT Plant Manager (Level 3) ile hatlara iş emri atayarak verilerinizi depolayabilirsiniz. Ayrıca VISIOTT Plant Manager yazılımı; seri numarası oluşturma, master data ve ürün reçetesi yönetimi de gerçekleştirebilecek yapıdadır. Birden fazla üretim, sevkiyat, depolama tesisi bulunan firmaların izlenebilirlik süreçlerini yönetmeleri de VISIOTT Enterprise Manager (Level 4) ile kolaylaşır. Bu yazılım ayrıca seri numarası üretip, yönetme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilir.

VISIOTT çözümleri, diğer küresel yönetmeliklere olduğu gibi Kazakistan Sağlık Bakanlığı düzenlemelerine de uygundur. İhtiyaca yönelik sunduğu çözümler, kolayca entegre edilebilir yapıdadır. Sistemlerin tamamı GAMP 5 onaylı ve 21 CFR Bölüm 11 uyumludur. Sürekli dostluğa inandığı için yedek parça hizmeti uzun sürelidir ve 7/24 satış sonrası desteği hizmete hazırdır.

Kazakistan’da ilaç serileştirme, etiketleme, agregasyon işlemleri ve izlenebilirlikle ilgili daha birçok detayı öğrenebilmek için uzmanlarımızla iletişime geçmeyi unutmayın!

--

--

VISIOTT Traceability Solutions

Traceability solutions for pharmaceutical, food, agrochemical, cosmetics, explosive and medical device industries