İlaç İzlenebilirliği İçin ANVISA Uyumlu ALL-IN-ONE Çözümler

VISIOTT Traceability Solutions
3 min readDec 22, 2021

--

Brezilya’da 2009 senesinde başlayan ilaç izlenebilirliği çalışmaları, 2019 senesinde pilot uygulamanın son bulmasıyla hız kazandı, tam uygulama içinse 28 Nisan 2022 bekleniyor.

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurulu (ANVISA) İlaç Serileştirme İşlemleri için Son Tarihi Belirtti

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurulu’nun (ANVISA), ilaç tedarik zincirinde yer alan bütün üreticilerden bazı beklentileri var. İlaç üreticileri, Ulusal İlaç Kontrol Sistemi’nde (SNCM) yer alan düzenlemelere uymalı.

SNCM ve Beklentiler

Ulusal İlaç Kontrol Sistemi (SNCM), ilaç tedarik zincirindeki verileri merkezi veri tabanında toplar. Bu veriler; üretici, depo, eczane, hastane gibi tedarik zincirindeki yetkili paydaşlar tarafından sorgulanabilir.

SNCM’nin ilaç izlenebilirliği anlayışı; ilaçların serileştirilmesi, agregasyon işlemlerinin yapılması, tedarik zincirinde geçirdiği tüm aşamaların kayıt altına alınması gibi Brezilya ilaç endüstrisinin yeni yeni tanıştığı kavramları içerir. Sağlıklı bir ilaç izlenebilirliği, tedarik zinciri paydaşlarının uyumundan geçer. Bunun farkında olan SNCM, izlenebilirliğin gerçekleşmesi için ilaç tedarikçilerinin birtakım standartlara uymasını beklemektedir.

GS1 standartlarında 2D kod uygulaması bu beklentilerin belki de en önemlisi. Ayrıca; GTIN, ANVISA kayıt numarası, seri kodu, son kullanma tarihi ve parti numarası ilaç ambalajının üzerinde olmalı. Bununla birlikte ürün-taşıma birimi hiyerarşisi de kurulmalı.

Beklentilerin Karşılanması

İlaç endüstrisi için serileştirme uygulamasını rahatlıkla gerçekleştiren Kutu Karekodlama Makinesi ISS-100, alanda kendini çoktan ispat etmiş durumda. Dakikada 400 kutuya kadar serileştime yapabilen ISS-100, ihtiyaca göre termal inkjet, CIJ ve lazer gibi baskı teknolojileri kullanarak karekodlama işlemini gerçekleştirir. Kutu üzerine basılan 2D kod, yüksek hızlı endüstriyel bir kamera tarafından çözümlenir. OCR/OCV teknolojisi ile gözle okunabilir bilgiler doğrulanır ve tabii standart dışı ürünü hattan ayıran reject mekanizmasını da unutmamak gerek. Peki serileştirilmiş ürün, tedarik zincirinde sağlıklı bir şekilde nasıl takip edilebilir? Bu sorunun cevabını da biliyoruz aslında. Elbette agregasyon işlemi sayesinde.

Yarı Otomatik Kolileme Makinesi SACP-100, kolileme işlemlerini otomatik gerçekleştirmek ve agregasyon aşaması ile birleştirmek isteyen firmalar için etkileyici bir çözümdür. Kolileme işlemi yapılırken, agregasyon işlemi de gerçekleştiği için az sayıda iş gücü kullanılarak, üretimde hız kazanılır.

Kolileme Makineleri İçin Agregasyon Entegrasyonu SASCP-100 ise mevcut kolileme makinelerini agregasyon istasyonuna dönüştüren akılcı ve uygun maliyetli bir çözümdür. Entegrasyon çözümü; görüntüleme sistemi, endüstriyel bilgisayar, etiket aplikatörü ve yazıcıdan oluşmaktadır. İhtiyaca göre şekillenen çözüm, yazılım ile desteklenebilir.

İlaç İzlenebilirliği İçin Hat, Operasyon Yönetimi ve Resmi Bildirimler

İlaç izlenebilirliği için üretim hatlarında yer alan ISS-100, SACP-100, SASCP-100 gibi çözümlerin yönetimini sağlayan VISIOTT Line Manager’ın (Level 2) yazılımı, birçok donanım ile gerçek zamanlı kontrol ve haberleşme yapabilmektedir.

Line Manager (Level 2) gibi ANVISA gereklerini karşılayan VISIOTT Plant Manager (Level 3) ise çok yönlü bir yazılım olarak beklenenden çok daha fazlasını yapar. “Beklenen” ve “fazlası” ne olabilir? VISIOTT Plant Manager (Level 3), herhangi bir EPCIS sunucusu veya Level 4 çözümünden aldığı bilgilerle hatlara iş emri atayabilir, iş emri sonucunda serileştirme ve agregasyon verilerini depolar. Buraya kadar, “beklenen” başlığı altındaki işlemleri yazdık. Sıkı durun, “fazlası” geliyor! VISIOTT Plant Manager (Level 3) yazılımı, herhangi bir Level 4 yazılımına ihtiyacınız olmadan SNCM bildirimlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar. Seri numarası oluşturma, master data ve ürün reçetesi yönetimleri yanında resmi bildirimleri gerçekleştirerek eşsiz bir çözüm sunar.

VISIOTT, donanım ve yazılım çözümleriyle her zaman yanınızda! Daha detaylı bilgi almak için yerel temsilcilerimizle iletişime geçmeyi unutmayın…

--

--

VISIOTT Traceability Solutions

Traceability solutions for pharmaceutical, food, agrochemical, cosmetics, explosive and medical device industries